Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Katy Independent School District

Morton Ranch High School

​​​​​​Staff Directory

Jump To:     Administration     Counselors     Nurse     Police     Registrar     Student Support     English     Electives     Mathematics     Fine Arts     Languages Other Than English (LOTE)     Physical Education     Science     Social Studies     Special Education     

Administration

Julie Hinson
Principal
281.237.7806
Greg Kraus
Associate Principal
281.237.2509
Nicole Morgan
Assistant Principal:  Support Services
281.237.1516
Charlene Marsh
Assistant Principal: 12th
281.237.7891
Cliff Scrogin
Assistant Principal: 11th
281.237.7921
Steven Przespolewski
Assistant Principal: 10th
281.237.7903
Dr. Sonny Mouton
Assistant Principal: 9th
281.237.7820
Ron Counter
Campus Athletic Coordinator/Head Football Coach
281.237.7813
Manuela "Nelly" Ray
Secretary: Principal
281.237.7806
Chante' Bellard
Secretary: Associate Principal
281.237.7873
Terri Yanoviak
Student Support Secretary
281.237.7886
Karen Reyes-Miranda
Secretary: 12th Grade AP
281.237.7816
Elizabeth Campos
Secretary: 11th Grade AP
281.237.7921
Melissa Garza
Secretary: 10th Grade AP
281.237.3771
Nicole White
Secretary: 9th Grade AP
281.237.7829
Cassidy Price
Campus Athletic Secretary
281.237.7920

Counselors

Becky Hickman
9th - 12th (A - CL)
281.237.7794
Greg Little
9th - 12th (CO - GUE)
281.237.7946
Staci Mack
9th - 12th (GUF - MAM)
281.237.7783
Brenda Sanders
9th - 12th (MAN - PER)
281.237.7914
Jina Matthews Miles
9th - 12th (PES - SO)
281.237.7638
Shaundra Kiser
9th - 12th (SP - Z) Lead Counselor
281.237.9699
Lindsey Cano
Drop-Out Prevention Facilitator
281.237.7843
Testing Facilitator
281.237.9641
Jaclyn Perez
School Psychologist
281.396.2255
Adrian Berg
Restorative Practices
281.237.7996
Stefani Temple
Secretary: 9th Grade Center
281.237.9690
Guadalupe Neal
Secretary: Main Campus
281.237.7827
Darric Ward
Advise TX College Advisor
281.237.7818

Nurse

Kelly Balser
Main Campus Nurse
281.237.7825
Reylene Cotter
Ninth Grade Nurse
281.237.3772
Carolyn Guzman
Clinic Aide
281.237.7826

Police

Eric Pitts
Police Officer
281.237.4060
Melody Waits
Police Officer
281.237.9870

Registrar

Sherri Sceroler
Registrar: A - K
281.237.9625
Kimberly Coronado
Registrar Clerk
281.237.9689
Marchell Harris
Registrar: L - Z
281.237.7977

Student Support

Milagros Olivari-Mcqueen
Front Office Receptionist
281.237.7800
Melinda Garsee
Attendance Clerk- 12th Grade
281.237.7808
Claudia Hernandez
Attendance Clerk 11th Grade
281.237.7805
Lizi Wilkis
Attendance Clerk All 9th Grade
281.237.2500
Tina Parisi
Attendance Clerk -10th Grade
281.237.7966
Michele Genest
Librarian
281.237.7918
Cathy Andrews
Clerk: Financial
281.237.7811
Rita Neeper
Cafeteria Manager
281.237.7981
Alejandro Alcaraz
Custodian
281.237.7976
Alisha Apodaca
Textbook Clerk
281.237.7906
Ellen Candito
Speech Language Pathologist
281.237.7949
DeLesseline Carroll
 Dyslexia Teacher
281.237.4973
Diane De La Cruz
ESL Aide
281.237.9676
Ruth Espinosa
ESL Aide
281.237.7955
Teresa Mancinas
ESL Aide
281.237.7781
Oscar Marquez
 ISS/Head Boys Soccer
281.237.7882
Sonia Munoz
Diagnostician Clerk
281.237.7943
Izabella Ponse
Librarian Aide
Maria Santos
ESL Aide
281.237.7800
David Satcher
ISS/Coach
Nicole Staley-Owens
Gifted & Talented Facilitator
281.234.0887

English

Alison Robertson
English I Academic & Pre AP
281.237.7965
Kimberly Jordan
Instructional Coach
281.237.7963
Jennifer Alexander
English I Pre AP
281.237.7901
AP Literature
281.237.7817
Nicole Benke
AP Lang  & AP Seminar
281.237.9642
Lauren Duhon
Journalism/ Yearbook/ Newsmag
281. 237.7947
Vonneice Flora
English I & Speech
281.237.7862
Kai Haggerty
ESL Secondary Lead
281.237.7814
Antonio Ibarra
English II
281.237.9634
Tiffany Lee
AP Literature & English IV
281.237.2528
Armando Lopez
College Prep & Debate
281.237.7798
Brenden McBride
English IV & Asst Coach: Wrestling
281.237.9619
Ingrid Mendoza Duran
ESL English
281.237.1303
Amanda Mikeska
English
Justin Mueller
English I
281.237.7812
Kadie Paul
ESL English
281.237.
Alfred Rosa
College Prep/Practical Writing/Head Softball
281.237.7938
Sarah Rosenberg
English II
281.237.
Arielle Sanguinetti
English III & Asst Coach: Girls Soccer
281.237.2534
Marisol Santibanez
ESL English
281.237.7848
Sue Shartzer
English II Pre AP
281.237.2541
Rachel Scinico
English 1 & SAT Prep
281.237.9653
Felicia Spivey
English IV/Asst Coach: Girls Basketball
281.237.7860
Danielle Tefft
English II/Asst Coach: Softball Coach/Head Girls Cross Country
281.237.7633
Janette Vanderpool
Strategic Reading
281.237.7927
English III
281.237.
Laura Whitehead
ELA/ College Prep and Reading Intervention
281.237.9631

Electives

Christi Hurley
Department Chair/ Family Consumer Science/FCCLA Sponsor
281.237.9615
Paige Arnold
Family Consumer Science/FCCLA Sponsor
281.237.7887
Family Consumer Science/ FCCLA Sponsor
281.237.2556
Courtney Bathe
Family Consumer Science/FCCLA Sponsor
281.237.7888
Burnell Bell
KOLA
281.237.7913
Charlie Boyce
Ag/FFA Advisor
281.237.7880
Abby Bozarth
Ag/FFA Advisor
281.237.7985
Barbara Cummings
Health Science
281.237.
Casaree Czapla
Engineering/Commercial Photography
Ronald Devlin
Engineering
281.237.2521
William Foehr
Ag/FFA Advisor
281.237.2526
Tracy Fraser
KOLA
281.237.7865
Christina Gamble
PEP Coordinator
281.237.3773
Alicia Gregorcyk
Business Education/FBLA
281.237.9680
David Hicks
KOLA / Head Boys Track/Assistant Football
281.237.1308
Susan Hoyt
Computer Science
281.237.9664
Denise Lamotte
Digital Graphics/Web Technology
281.237.2632
Jeannie Linton
Health Science
281.237.7632
Raj Naidu
Engineering
281.237.9674
Stephanie Nite
Ag/FFA Advisor
281.237.9624
Tammy Oineon
Business Education
281.237.7975
Hernan Ramirez
Business / Asst Coach: Boys Soccer
281.237.7974
Laura Weathers
Health Science
281.237.7961
Alexandria Williams
Digital Graphics / AV Production / MAV-TV
281.237.2513

Mathematics

Mary Hernandez
Algebra 2 / Dept. Chair
281.237.2646
Rachel Rice
Math Instructional Coach
281.237.2533
Jerome Cordova
Algebra 2 / Head Girl's Soccer
281.237.7821
Lorraine Eberly
Statistics/Cheer
281.237.7899
Janie Hlavinka
Pre Calculus/ Geometry
281.237.7793
Bonny Jeans
SL/ Algebra 1
281.237.7809
AP Calculus AB,BC/ Academic Decathlon
281.237.9620
Miran Lee
Math
Marlon Manto
AP Statistics / Algebra 2
281.237.9697
Breanne Minard
Algebra 1
281.237.7995
Alma Montoya
Algebra 1/Geometry
281.237.9665
Algebra 2/Pre Calculus
281.237.9658
Daniel Pacer
Math
281.237.
Zach Rabideau
Geometry / Asst Coach: Baseball
281.237.7964
Kevin Rhoden
Geometry
281.237.7837
Jamie Rosin
Geometry
281.237.7889
Liang shi
Algebra 2/Asst Coach: Swim
281.237.9666
Discrete Math for Problem Solving
281.237.2539
Algebra 2/ Pre Calculus
281.237.7776
Kimberly Taylor
Algebra I
281.237.1454
Gabriela Toussant
Geometry / Asst Coach: Volleyball, Basketball
281.237.7912
Denise Voelkel
MMA/Algebraic Reasoning
281.237.9654
Michael Wiggins
Math
281.237.

Fine Arts

Fine Arts Department Chair/Maverick Belles Director/ Dance I-IV
281.237.7988
Christopher Brown
Band Director
281.237.7908
Aimee Cho
Assistant Orchestra Director/AP Music Theory
281.237.7844
Megan Doby
Art I
281.237.9648
Pac Manager/Technical Theatre Director
281.237.7904
Emily Gunter
Assistant Choir Director
281.237.7791
Imari Herron
AP Art History/Art I
Cedric Ingram
Art/Art Club/National Art Honor Society
281.237.9636
Head Orchestra Director
281.237.2535
Lena Korioth
Fine Arts Clerk
281.237.7839
Maria Padilla
 Dance1-4/JV Dance Team/Maverick Belle Assistant Director
281.237.0094
Theatre Arts I-IV
281.237.2515
Ryan Pride
Assistant Band Director
281.237.
Laura Simoneaux
Art Team Lead/AP Studio/Painting/Drawing
281.237.7905
David Van Wyk
Choir Director
281.237.7791
Emma Wade
Assistant Band
281.237.7885

Languages Other Than English (LOTE)

Kirsten Mclaughlin
LOTE Department Chair, Spanish 2, AP Spanish Literature
281.237.7840
Elmer Garay
Spanish for Spanish Speakers 1 & 2
281.273.3779
Jennifer Martin
German 1-4AP
281.237.7997
Carlos Orrego Ramirez
Spanish
281.237.
Nan Piper
ASL 1, 2, & 3 (Sponsor of ASLHS & ASL Club)
281.237.9687
Jessica  Ramirez
Japanese 1-4
281.237.7795
María Rodríguez
Spanish for Spanish Speakers 2 - 4
281.237.2511
Marlin Rosado
Spanish 1
281.237.9626
Diana Smith
French 1 - 4
281.237.7795

Physical Education

Elicia Black
Assistant  Athletic Trainer
281.237.
Ryan Gloston
Health/Asst Coach: Football
281.237.7956
Melissa Hoffman
Girls PE / Head Girls Track
281.237.9644
James Janczak
Boys PE/Head Baseball/ Asst. Football(9th)
281.237.7928
Kisha Jones
Girls PE/Head Girl's Basketball
281.237.7907
Ronald Moore
Health/ Sophomore Head: Football, Boys Track
281.237.7897
Christopher Moore
Health/Asst Coach: Boys Basketball
281.237.9660
Matthew Sciba
PE/ Assistant Football Coach
281.237.
Alexander Song
Head Athletic Trainer
281.237.7979
Khristopher Turner
PE/Head Boys Basketball
281.237.7824

Science

Jennifer Doiron
Science Department Chair / Pre AP Biology
281.237.7861
Jennifer Kim
Instructional Coach - Science
281.237.9669
Michael Becnel
Forensics
281.237.1302
Bob Bromgard
AP Physics/IPC
281.237.9659
Jonathan Conrad
Physics / ESS
281.237.9613
Megan Cuzzort
Biology & Asst Coach: Softball
281.237.7796
AP & Pre AP Chemistry
281.237.3775
Derek Fairchild
Physics
281.237.7851
Todd Glover
ESL IPC & ESL Chemistry
281.237.3770
Jennifer Greenland
Aquatic Science
281.237.
Brianne Grossman
AP Environmental Science
281.237.0097
Jaclyn Henriquez
Biology
281.237.9662
Bill Herbert
PAP Chemistry/Girls JV Volleyball (Varsity Asst.)/Boy’s Freshman A Basketball
281.237.2540
IPC & Academic Decathlon
281.237.7898
Aljeau Perdon
Biology
281.237.7780
Pam Pfile
Anatomy & Physiology
281.237.2545
Kimberly Royster
Chemistry
281.237.7778
Carrie Smith
Biology
281.237.7960
Gene Smith
Chemistry
281.237.7994

Social Studies

Sarah Palmer
Social Studies Department Chair/US History
281.237.7787
Ed Mc Farland
Instructional Coach
281.237.9652
David Baldwin
World Geography/Asst Coach: Football(9th)
281.237.1917
Mark Balser
Govt/Head Wrestling
281.237.7852
Matthew Bunin
US History/World History/Dual Credit US History
281.237.2503
Darren Bunte
AP World History/Asst Coach:  Golf, Baseball
281.237.9647
J. D. Coker
AP Macroeconomics/AP Economics/AP Ambassador
281.237.9640
James Duncan
U.S. History/AP Capstone
281.237.1456
Marina Ealy
APUSH/US History/Pals/TAC Coordinator
281.237.1457
Sarah Gonzalez
U.S. History/Close Up
281.237.2507
Cody Grose
AP Human Geography
281.237.9643
Emily Harrington
Economics
281.237.9630
Wendell Ishee
AP US History/JV Head: Football
281.237.2547
Patience Kerns
US History
281.237.
Don Mackey
World Geography/ Asst. Coach: Football(9th), Basketball
281.237.9667
John Martin
Teen Leadership/Asst. Coach: Soccer
281.237.7867
Christopher Owor
Teen Leadership/Asst Coach: Boys Basketball
281.237.2554
John Poland
AP psychology/ Head Golf
281.237.9668
Roger Reaves
AP Government/Government
281.237.2538
Jarred Salubi
World History/Coach
281.237.
Blake Scott
World Geography/Asst Coach: Football, Girls Track
281.237.7786
Allen Sisk
AP Human Geo/ Asst. Coach: Wrestling
281.237.7634
Geoffrey St.Clair
Geography/Government/Economics
281.237.1360
Matthew Tollison
AP World History, AP European History / Student Council Sponsor
281.237.6971
Zach Vanselow
World History/ Asst Coach: Football(9th)
281.237.1300
Paul Wallace
World History/Head Tennis Coach
281.237.2502
Troy Womack
AP Government/ Government
281.237.9638
Derek Zerber
Economics/Head Swim Coach
281.237.1301

Special Education

Charles Radley
Special Education Department Chair
281.237.9681
Angela Angel
Lifeskills
281.237.2523
Augustine Bankston
Co-teach Science/Asst. Coach: Girls Basketball
281.237.2547
Dani Barr
Work Bsed Learning/ 18+ Transition
281.237.7834
Robert Barrus
Life Skills
281.237.7834
Debra Bishop
Life Skills Para
281.237.0111
Alicia Blankenship
SpEd English
281. 237.7845
Keith Borst
Co- Teach: Science
281.237.7910
Maria Catemaxca
Life Skills Aide
281.237.9856
Erin Collins
Special Education/PASS
281.237.7857
Lisa Cowart
Diagnostician
Maria De Leon
Life Skills Para
281.237.2665
Chris Dickerson
Special Education Paraprofessional for Science
Gina Dickey
Co-Teach: Social Studies
281.237.2506
Daphne Dixon
PASS Para
281.237.9616
Kristi Dowell
HCAP
Derrick Elliott
Diagnostician
281.237.9656
Helen Forrester
Sped Life Skills ICS Para
281.237.3781
Debra Gavlik
Life Skills
Angela Girard
Special Education Co-Teacher
James Gore
SpEd Para
281.237.7779
Diane Gorman
SpEd Math
281.237.7993
Marcela Guzman
SpEd Work Based Learning Para
281.237.9859
Jarvis Hayes
Special Education Co-Teacher/Transition
Debra Hinton
Diagnostician
281.237.6753
Lisa  Hoffner
Co-Teach: Math/ Asst. Coach: Volleyball
281.237.7937
Linda Howard
SpEd Work Base Learning Para
281.237.7978
Murissa Khan
SpEd Para
Angela LeClear
Life Skills
Stephanie Mendez
Life Skills Para
Abas Musa
Life Skills Teacher
281.237.9611
Robin Newton
SpEd Para
281.237.9673
Patel
HCAP
Diego Paz-Iglesias
SpEd Para
Cynthia Ramos
Resource Algebra I/Geometry
281.237.7983
LaToya Robinson
Co-Teach: Math
Melinda Smith
Life Skills Para
281.237.9698
Juanita Starks
Diagnostician
281.237.2501
Daniel Toups
Life skills Para
James Turley
Work Base Learning Teacher
281.237.7978
Jillian White
Life Skills/ WBL Teacher
281.237.9691
Tova White
SpEd English
281.237.9657
Marie Whiteman
ICS/ Resource Para
Kennedy Wilson
Pass Para
281.237.9622
Sherry Wisniski
Life Skills Para
281.237.3712
TEA District"A"  Rating
Katy ISD Facebook    Katy ISD Twitter    Katy ISD YouTube

6301 S. Stadium Lane - Katy TX 77494 | 281.396.6000 | Login | Accessibility

It is the policy of Katy ISD not to discriminate on the basis of sex, disability, race, religion, color, gender, age, or national origin
in its educational programs and/or activities, including career and technology programs, nor in its employment practices
and to provide equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups.

Katy ISD is not responsible for the content on external websites or servers.